آشنایی با رایج ترین الیاف پوشاک ورزشی

ورزش، از هر نوعی که باشد همیشه با تعریق زیاد همراه است! به همین خاطر انتخاب پارچه لباس ورزشی مناسب با کیفیت عالی و جنس مطلوب در فعالیت های ورزشی…

ورزش، از هر نوعی که باشد همیشه با تعریق زیاد همراه است! به همین خاطر انتخاب پارچه لباس ورزشی مناسب با کیفیت عالی و جنس مطلوب در فعالیت های ورزشی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. جنس پارچه مناسب لباس ورزشی از این جهت حائز اهمیت است زیرا انتخاب نادرست آن اغلب اوقات به هنگام ورزش بوی بدن را شدت داده و حتی در مواردی فرد ورزشکار عرق سوز شده یا مبتلا به بیماری های پوستی و قارچی می شود! در این میان چندین نوع پارچه با جنس های مختلف وجود دارد که برای تولید لباس های ورزشی طراحی شده است. این پارچه ها بسته به جنس آنها قابلیت آن را دارند که در طول تمرین عرق را جذب نموده یا که عرق را را از بدن دور کنند. همراه ما باشید تا با برخی از بهترین پارچه های مناسب برای لباس ورزشی آشنا شوید.

پارچه لباس ورزشی با جنس پنبه ای
لباس های ورزشی با پارچه های نخی از مناسب ترین انتخاب ها برای شما می باشند.
لباس های پنبه ای به هنگام ورزش به سادگی عرق و رطوبت را به خود جذب می نمایند.
لباس های ورزشی از جنس پنبه ای، راحتی بی نظیری به شما داده و از عرق سوز شدن ناحیه هایی همچون زیر بغل و کشاله ران جلوگیری می کنند.
لباس پنبه ای علی رغم جذب بالای رطوبت، عرق را تبخیر نمی کند. از همین رو می بایست پس از ورزش، لباس ها را شسته و کامل خشک نمایید.
لباس های پنبه ای گزینه ای ایده آل برای ورزش هایی همچون بدنسازی، بسکتبال، وزنه برداری و والیبال محسوب می شوند.

پارچه های اسپندکس
اسپندکس نوعی پارچه با خاصیت عبور دادن رطوبت است که با ویژگی کشسانی برای ورزش هایی نظیر یوگا، پیلاتس، ژیمناستیک و ایروبیک مناسب می باشد.
جنس پارچه های اسپندکس به گونه ای است که به هنگام حرکات کششی کاملا منعطف شده و مجددا به حالت قبل باز می گردد.
لاکرا یا الاستین دیگر نام های این پارچه ی مصنوعی است که از آن در تولید لباس دوندگان نیز استفاده می شود.

پارچه دورس
دورس، پارچه ضخیمی می باشد که در پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرد. از این پارچه نخی مقاوم برای دوخت لباس گرم کن ورزشی نیز استفاده می شود. الیاف دورس به صورت پنبه می باشد و از دیگر پارچه های نخی موجود در بازار، مقاوم تر و ضخیم تر است. پارچه لباس ورزشی با جنس دورس بهترین انتخاب برای پیاده روی و ورزش های صبحگاهی می باشند.

لباس ورزشی با پارچه های مصنوعی
لباس هایی با الیاف مصنوعی نیز گزینه ای ایده آل برای ورزش هستند چرا که با این لباسها، فرد در حین ورزش بیشتر عرق کرده و در نهایت کالری بیشتری می سوزاند. اما در انتخاب لباس ورزشی با پارچه مصنوعی بهتر است لباسهایی را انتخاب کنید که آستر نخی داشته باشند. آستر نخی در شلوار ورزشی یا تاپ و تیشرت از قرمزی، خارش و ابتلا به بیماری های پوست و قارچی در ناحیه زیر بغل و کشاله ران جلوگیری می کند. در حال حاضر نمونه های جدیدی از لباس های ورزشی با پارچه مصنوعی وارد بازار شده که با ترکیبات شیمیایی خاص، عرق را جذب نموده و در حین تبخیر آن را به محیط بیرون منتقل می کند.

پارچه لباس ورزشی با جنس میکروفیبر
پارچه میکروفیبر نوع جدیدی از پارچه است که از فیبر ساخته شده و با قابلیت جذب بالای رطوبت در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این پارچه در واقع ترکیبی از نایلون و پلی استر است که با تناسبی ایده آل رطوبت را جذب نموده و به راحتی آن را تبخیر می کند. پارچه لباس ورزشی با جنس میکروفیبر برای آن دسته از ورزشکارانی که در طول تمرین، تعرق زیادی می کنند گزینه ای ایده آل محسوب می شود.

فهرست